İşte ülke isimleri ve anlamları

Dünyadaki ülkelerin üçte biri, o ülkeyi kuran ırk, kavim, millet ismine göre isimlendirilmiş. Türkiye (Latince-Arapça) Türk güç demek, Türkiye güçlüler ülkesi anlamına geliyor.

  • 548
  • 11 Aralık 2019 13:08
  • A
  • A

EKSİ25HABER / ERZURUM - Dünyadaki ülkelerin üçte biri, o ülkeyi kuran ırk, kavim, millet ismine göre isimlendirilmiş. Türkiye (Latince-Arapça) Türk güç demek, Türkiye güçlüler ülkesi anlamına geliyor.

 

Dünyadaki ülkelerin üçte biri, o ülkeyi kuran ırk, kavim, millet ismine göre isimlendirilmiş.
 

İtalya`yı ise kendilerine Vitali diyen bir kavim kurmuş. Bulgaristan ismi, eski Türkçede de kullanılan ve ‘karışık` anlamına gelen ‘Bulga` kelimesinden geliyor. Bu isim Türk ve Slav ırklarının karışımından dolayı verilmiş. Tayland, adını kendilerine Thai yani ‘özgür insan` diyen kavimden alıyor.

 

Bahreyn ‘çift deniz` anlamına geliyor, ülkeye haritada baktığınızda iki denizin arasında bulunuyor. İspanya ismi ise ‘tavşan diyarı` anlamına geliyor. Bu ismi ülkeye Kartacalılar vermiş ve onlardan sonra ülkeye hâkim olan Romalılar da devam ettirmiş.

 

Trinidad ve Tobago`yu da denizci Kristof Kolomb isimlendirmiş. Trinidad ‘üç tepe`, Tobago ise ‘tütün` anlamına geliyor.

 

25 ülkenin ismi o memleketin nerede bulunduğunu belirtiyor. Mesela Çinlilerin kendi ülkelerine verdiği isim olan Zhongguó ‘Orta Krallık` manasına geliyor. Japonların kendilerine verdikleri isim olan Nippon ise ‘doğan güneş ülkesi` anlamında, Japonya bayrağındaki kırmızı yuvarlak da güneşi simgeliyor.

 

25 ülkenin ismi de o ülke için önemli bir kişinin adından geliyor. Mesela Mısır ismi Nuh Peygamber`in torunlarından olan Misraim`den geliyor, ülkenin Arapça ismi de Misr. Bolivya`nın adı Güney Amerika`daki İspanyol karşıtı devrimin önemli isimlerinden olan Simon Bolivar`dan geliyor. Kolombiya ise ismini Amerika kıtasını keşfettiği öne sürülen Kristof Kolomb`dan almış. Amerika kıtası da Amerigo Vespucci`nin keşfinden sonra isimlendirilmiş.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.